Denizini Yitiren Martı

Bugün de size Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi ( ATYG ) Sözcüsü yazar- şair- çevirmen Mevlüt Asar hocamın “Denizini Yitiren Martı” isimli şiir kitabını tanıtmak istiyorum.
Şiirin usta kalemi Mevlüt Asar tüm şiirlerinde kapitalist sisteme karşı toplumsal – eleştirisel ve emekten yana, halkçı duruşunu ve yaklaşımını farklı yönleriyle ve ustaca işleyen, yaşamı sorgulayan bakış açısını yaşamın çocukluk, gençlik, orta yaşlılık ve olgunluk evreleri içinde yalın ve birbirinden güzel betimlemeleri ve özenle, titizlikle seçilmiş kafiye, imge kuralları çerçevesinde, Türkçe ve Almanca dillerine ustaca hakimiyetin tüm ayrıntılarıyla kendini hissettirdiği özen ve itinayla işlemiştir. Mevlüt Asar Anadolu kültürü ile Batı’nın gelişmiş sanayi kültürünü harmanlayarak iki kültürün öne çıkan iyi, olumlu ve ilerici tüm öğelerine şiirlerinde yer vermekte, göç, iki toplum arasında sıkışmışlık ve toplumlar arası diyalog ve emeğin sınırlarüstü, evrensel değerlerini ustalıkla şiirlerine yansıtmıştır. Şairimiz “Denizini Yitiren Martı” kitabındaki şiirlerinde aşk, sevgi, hasret, umut ve emek, göç ve yoksulluk, savaşlar gibi toplumsal konular ve gelişmeler karşısında eleştirisel yaklaşımı değişik yönleri ve boyutları ile konu edinmiş ve yaşamı sorgulamışır.
Şairimiz örneğin “şair yüreği” isimli şiirinde okura şöyle seslenmektedir:


inandıramazsam seni
yaşamanın ve sevmenin
vazgeçilmez güzelliğine
çarpmayacak belki de
göğsümdeki şair yüreği
bir başka şiirin dizelerinde
…”

ya da

yeter ki başlıklı şiirinde bize umudun yıkılmaz ve yenilmez olduğunu şu dizelerle anlatmaktadır:
” …
yeter ki
yenilmesin
yüreğin ve ellerin
ıssızına yalnızlığın “

Denizini Yitiren Martı’ yı keyifle okuyacağınıza eminim.
Keyifli okumalar ve şiir sıcaklığında günler…

© Özgür Metin Demirel

Yazar: Mevlüt Asar (Yazar/Autor)

Mevlüt Asar, 1951'de Konya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bitirdi. 1978'de Federal Almanya'ya yerleşti. “Çevirmenlik” ve “Metin Yazarlığı” sertifikaları olan Mevlüt Asar'ın Almanca, Türkçe ya da iki dilde şiir, öykü, deneme ve çeviri türünde yayımlanmış on kitabı bulunmaktadır. Kendisine, çok kültürlü yaşama ve halklar arasındaki kaynaşmaya yaptığı katkılardan dolayı Duisburg Belediyesi tarafından 2016 yılı Fakir Baykurt Kültür Ödülü verilmiştir. *** Mevlüt Asar wurde 1951 in Konya (Türkei) geboren. Er erhielt seine Schulbildung in Ankara und schloss 1974 sein Studium an der Fakultät für Politikwissenschaften an der Universität Ankara ab. Ende 1977 siedelte er nach Deutschland. Er wurde 2016 für seine literarische Arbeit und sein Engagement insbesondere für das friedliche Miteinander von Türken und Deutschen sowie für seine Arbeit im Literaturcafé Duisburg mit dem Fakir Baykurt Kulturpreis ausgezeichnet. E-Mail: asar.mevlut@gmail.com

%d blogcu bunu beğendi: