Mozaik Güzeldir

Foto: fineartamerica.com

Farklı kültürleri ve “yaşam tarzları”nı içinde barındıran, tarihsel süreçte “kültür mozaiki”ne dönüşmüş bir ülkede, tek bir “kültürel kimlik” veya belirli bir “yaşam tarzı”” mutlaklaştırılıp yurttaşlara dayatılamaz. Azınlıkta olan kültürel kimlikleri ya da yaşam tarzlarını baskı altına alarak, zorla kendine benzetmeye, “tek tipleştirme”ye çalışarak, toplumsal “birlik ve beraberlik” sağlanamaz. İnsan haklarına dayalı, demokratik bir devlet, farklı etnik veya kültürel gruplara ait her yurttaşa, kendi seçtiği “kimlik” ve “kişiliği” özgürce geliştirebilme; seçtiği yaşam tarzını sürdürebilme güvencesi sağlamak zorundadır.

İnsan haklarına dayalı, demokratik bir devlet, farklı etnik veya kültürel gruplara ait her yurttaşa, kendi seçtiği “kimlik” ve “kişiliği” özgürce geliştirebilme; seçtiği yaşam tarzını sürdürebilme güvencesi sağlamak zorundadır.

İnsanlık tarihinde en büyük uygarlıklar “çok kültürlü” coğrafyalarda kurulmuştur. Kültürel gelişmenin dinamiğini kültürler arası ilişkiler oluşturur. Etnik, dinsel veya yaşam tarzı bağlamında her kültürel azınlık, ancak kendini geliştirmesine olanak verildiği takdirde, kültürler arası alış-verişe katkıda bulunabilir. Kültürlerin birbiriyle “verimli” bir alış-verişte bulunabilmesinin önkoşulu ise, toplumdaki farklı kültürlerin aynı değere ve eşit haklara sahip olduğunun kabül edilmesidir.

© Mevlüt Asar ( İki Ülke – İki Lisan – Bir İnsan’dan )

Yazar: Mevlüt Asar (Yazar/Autor)

Mevlüt Asar, 1951'de Konya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bitirdi. 1978'de Federal Almanya'ya yerleşti. “Çevirmenlik” ve “Metin Yazarlığı” sertifikaları olan Mevlüt Asar'ın Almanca, Türkçe ya da iki dilde şiir, öykü, deneme ve çeviri türünde yayımlanmış on kitabı bulunmaktadır. Kendisine, çok kültürlü yaşama ve halklar arasındaki kaynaşmaya yaptığı katkılardan dolayı Duisburg Belediyesi tarafından 2016 yılı Fakir Baykurt Kültür Ödülü verilmiştir. *** Mevlüt Asar wurde 1951 in Konya (Türkei) geboren. Er erhielt seine Schulbildung in Ankara und schloss 1974 sein Studium an der Fakultät für Politikwissenschaften an der Universität Ankara ab. Ende 1977 siedelte er nach Deutschland. Er wurde 2016 für seine literarische Arbeit und sein Engagement insbesondere für das friedliche Miteinander von Türken und Deutschen sowie für seine Arbeit im Literaturcafé Duisburg mit dem Fakir Baykurt Kulturpreis ausgezeichnet. E-Mail: asar.mevlut@gmail.com

%d blogcu bunu beğendi: