Yazma serüvenim

Benim yazma serüvenimde, değerli yazarımız Fakir Baykurt’un etkisi ve katkısı büyük rol oynamıştır. Almanya’da yaşadığı yirmi yıl boyunca onunla aynı kente yaşamak, aynı girişim ve projelerde yer almak şansına sahip olmasaydım, büyük bir olasılıkla edebiyatla ilişkim daha az olacaktı.

Fakir Hocamın,1999 yılında kansere yenik düşüp aramızdan ayrılmasından sonra ardında bıraktığı Duisburg Edebiyat Kahvesi ve öğrenci dergisi Kalem’in yönetimini hem ona gönül borcumu ödemek, hem de onun adının Duisburg’da kalıcılaşmasına bir katkıda bulmak bağlamında, üstlenmiş olmak, beni edebiyata ve yazın dünyasına daha da yakınlaştırdı. Böylece, özellikle edebiyatın iki önemli alanı olan öykü ve şiir üzerinde kuramsal olarak bilgilenmek bağlamında değil, aynı zamanda yazmak, üretmek bağlamında daha yoğunlaşmak zorunda kaldım.

Mevlüt Asar

Yazar: Mevlüt Asar (Yazar/Autor)

Mevlüt Asar, 1951'de Konya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bitirdi. 1978'de Federal Almanya'ya yerleşti. “Çevirmenlik” ve “Metin Yazarlığı” sertifikaları olan Mevlüt Asar'ın Almanca, Türkçe ya da iki dilde şiir, öykü, deneme ve çeviri türünde yayımlanmış on kitabı bulunmaktadır. Kendisine, çok kültürlü yaşama ve halklar arasındaki kaynaşmaya yaptığı katkılardan dolayı Duisburg Belediyesi tarafından 2016 yılı Fakir Baykurt Kültür Ödülü verilmiştir. *** Mevlüt Asar wurde 1951 in Konya (Türkei) geboren. Er erhielt seine Schulbildung in Ankara und schloss 1974 sein Studium an der Fakultät für Politikwissenschaften an der Universität Ankara ab. Ende 1977 siedelte er nach Deutschland. Er wurde 2016 für seine literarische Arbeit und sein Engagement insbesondere für das friedliche Miteinander von Türken und Deutschen sowie für seine Arbeit im Literaturcafé Duisburg mit dem Fakir Baykurt Kulturpreis ausgezeichnet. E-Mail: asar.mevlut@gmail.com

%d blogcu bunu beğendi: